Konferencja NASA- na Marsie znaleziono ciekłą wodę

2015-09-29

635556180899084278

Amerykańska agencja kosmiczna rozwiązała zagadkę Marsa. Czerwona Planeta nie jest wysuszoną pustynią, ale znajduje się na niej woda w stanie ciekłym. Specjaliści są przekonani, że przed milionami lat Mars przypominał Ziemię.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przy użyciu spektrometru zebrała niepodważalne dowody na to, że na Marsie jest woda. W miejscu, które od dawna nurtowało naukowców ze względu na ciemne smugi, gleba planety nasączona jest solanką, wodą wymieszaną z solą oraz z nadchloranem wapnia. I to właśnie dzięki tym dwóm substancjom woda na Marsie nie zamarza, bo są one w stanie obniżyć temperaturę zamarzania nawet do -70 stopni Celsjusza.

„Te ciemne pasma tworzą się późną wiosną, powiększają się latem, a znikają jesienią” – powiedział Jim Green, dyrektor NASA. Ciemne smugi pojawiają się w kilku miejscach na Marsie, gdy temperatura wynosi ok. -23 st. Celsjusza.

635790605689411315

Smugi (na zdjęciu powyżej) już wcześniej przywodziły na myśl źródła słonej wody. Ciemnienie smug może wyjaśnić z kolei obecność wód podpowierzchniowych.

„Naszym zadaniem było poszukiwanie śladów wody w ramach misji poszukiwania życia we Wszechświecie. Potwierdzamy teraz to, co od zawsze podejrzewaliśmy” – mówi John Grunsfeld, astronauta i pracownik NASA.

„Dzięki badaniom wiemy, że trzy miliardy lat temu Mars wyglądał zupełnie inaczej – mówi Green. – Miał atmosferę, a na powierzchni duży ocean płynnej wody. Mars ucierpiał z powodu potężnej zmiany klimatu i dlatego nie widzimy już wody płynącej po powierzchni Czerwonej Planety. Dzisiaj doszło do rewolucji w jej rozumieniu” – dodał.

Źródło: http://nauka.newsweek.pl/przelomowe-odkrycie-na-temat-marsa-nasa-konferencja-mars,artykuly,371302,1.html

 

 

Wyjątkowe miejsca